اخبار علمی -کاوشهای سیاره سرخ
1399/01/20
اخبار علمی -کاوشهای سیاره سرخ

دهه‌ی ۲۰۲۰: آغاز عصری جدید در کاوش‌های سیاره‌ سرخ

 

در ده سال آینده، گام‌های بزرگی مثل ارسال فضاپیماهای سرنشین‌دار و مریخ‌نوردهای متعدد برای بررسی علائم حیات در مریخ برداشته خواهد شد.

زومیت نوشت: دهه‌ی ۲۰۱۰، عصر پیشرفت‌های بزرگ در زمینه‌ی کاوش‌های مریخی بود. حالا با آغاز دهه‌ی جدید، اخبار هیجان‌انگیزی در راه است. دانشمندان در ده سال گذشته، به اطلاعات زیادی درباره‌ی تاریخ و تکامل مریخ دست یافتند. مریخ‌نورد کریاسیتی ناسا موفق به کاوش در بخشی از سیاره‌ی مریخ شد که در گذشته‌ای دور، شرایط حیات را داشته است. به‌گفته‌ی آشوین واساوادا، دانشمند پروژه‌ی کریاسیتی از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا: این مأموریت از نظر ارزیابی شرایط سکونت‌پذیری مریخ در گذشته، بسیار موفق و روشنگرانه بود؛ و حالا می‌توانیم گام بعدی پروژه را برای ارزیابی وجود حیات در مریخ برداریم.

گام بعدی در ماه ژوئیه‌ی امسال با پرتاب مریخ‌نورد Mars 2020 و مریخ‌نورد اروپایی، روسی روزالین فرانکلین آغاز خواهد شد که هدف هر دو کاوشگر، بررسی حیات گذشته‌ی سیاره‌ی سرخ است. اما جستجوی حیات کهن، تنها هدف اکتشافات مریخی در ده سال آینده نیست. در صورتی که استارشیپ، پروژه‌ی شرکت اسپیس ایکس برای مستعمره‌سازی مریخ به‌خوبی پیش برود، انسان می‌تواند تا ده سال آینده، قدم بر سیاره‌ی سرخ بگذارد.

فاز جدید

ناسا در گذشته هم به جستجوی حیات در مریخ پرداخته بود. در سال ۱۹۷۶، سطح‌نشین‌های وایکینگ ۱ و ۲، اولین فضاپیماهایی بودند که موفق به لمس سیاره‌ی سرخ شدند. این دو فضاپیما حامل چهار آزمایش بیولوژیکی بودند. بااین‌حال، وایکینگ‌ها نتایج مبهمی را برگرداندند و ناسا به فکر تجدیدنظر در استراتژی خود افتاد. به‌گفته‌ی واساوادا: «مأموریت‌های وایکینگ، ثابت کردند جستجوی حیات در مریخ کار بسیار دشواری است

براساس یافته‌های دانشمندان و مقام‌های رسمی ناسا، در زمان مأموریت وایکینگ، حتی وجود پیش‌نیازهای حیات در گذشته‌های دور مریخ، اثبات نشد؛ بنابراین ناسا برای بررسی دقیق مریخ، طرح اکتشافی استراتژیک خود را در قالب مجموعه‌ای از مدارپیماها، سطح‌نشین‌ها و مریخ‌نوردها آغاز کرد.

 

اکتشافات مریخ در دهه‌ی ۲۰۱۰، به رشد چشمگیری دست یافتند. کریاسیتی و مریخ‌نوردهای کوچک اسپیریت و آپوچورنیتی، سطح‌نشین اینسایت و دو کیوب‌ست آن، مدارپیماهای ادیسه، مدارپیمای اکتشافی مریخ (MRO) و MAVEN (مأموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ) از پروژه‌های اکتشافی مریخ در دهه‌ی گذشته هستند (اسپیریت با ارفاق در این فهرست قرار می‌گیرید. آخرین ارتباط این مریخ‌نورد کوچک با زمین در تاریخ مارس ۲۰۱۰ بود).

اکتشافات مریخ در دهه‌ی گذشته، تنها در اختیار ناسا نبود. هند هم اولین فضاپیمای مریخی خود به‌نام MOM (مأموریت مدارپیمای مریخ) را در سال ۲۰۱۳ پرتاب کرد. همچنین مدارپیماهای اروپایی TGO (مدارپیمای ردیاب گاز) و مارس اکسپرس، مدت‌ها به نظارت بر سیاره‌ی سرخ مشغول بودند. در مارس ۲۰۱۶ هم پروژه‌ی مشترک اروپا و روسیه با عنوان اگزومارس آغاز شد (رزالین فرانکلین و پلتفرم سطح‌نشین آن، کازاچوک، فاز دوم مأموریت دومرحله‌ای اگزومارس هستند). استفاده از زمان گذشته برای بسیاری از مأموریت‌های فوق صحیح نیست: کریاسیتی، اینسایت، ادیسه، MRO، MAVEN، MOM، مارس اکسپرس و TGO همچنان مشغول به فعالیت هستند.

ربات‌ها و کاوشگرهای فوق، مسیر را برای کاوشگرهای آینده‌ مثل مارس ۲۰۲۰ و رزالین فرانکلین هموار کردند. برای مثال، مریخ‌نوردهای اسپیریت، آپورچونیتی، کریاسیتی و مدارپیماها موفق به کشف علائمی از فعالیت‌های آبی گذشته در سطح سیاره‌ی سرخ شدند. حتی کریاسیتی پا را فراتر گذاشت و به شناسایی سیستم جریان و دریاچه‌ای کهن در عمق ۱۵۴ کیلومتری دهانه‌ی گاله پرداخت؛ و MAVEN با فراهم کردن تنظیمات دمایی ارزشمند، این حقیقت را آشکار کرد که مریخ بخش زیادی از جو خود را از دست داده است. جو مریخ در گذشته، برای حفظ گرما و جریان آب مایع روی سطح مساعد بود (حدود ۳.۷ میلیارد سال پیش).

به‌گفته‌ی بروس ژاکوفسکی، پژوهشگر ارشد پروژه‌ی MAVEN از آزمایشگاه فیزیک فضایی و جوی: «من فکر می‌کنم براساس شواهد، مریخ در گذشته تمام شرایط لازم برای حیات را داشته است

شکارچیان حیات

مریخ‌نورد اگزومارس، در مارس ۲۰۲۱ روی سطح مریخ و احتمالا منطقه‌ی اوکسیا پلانوم فرود خواهد آمد. این منطقه در نیم‌کره‌ی شمالی سیاره‌ی سرخ قرار گرفته است و شواهد زیادی از فعالیت‌های آبی کهن در آن دیده می‌شود.

رزالین فرانکلین هم از دوربین‌ها و ابزارهای علمی خود برای جستجوی علائم شیمیایی و ریخت‌شناسی حیات کهن مریخ استفاده خواهد کرد. این مریخ‌نورد با استفاده از مته‌ای که می‌تواند تا ۲ متر زیر سطح مریخ نفوذ کند، می‌تواند به جستجوی سرنخ‌های حیات زیر سطح مریخ بپردازد. مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ هم مأموریت اخترزیستی مشابهی را در دهانه‌ی ۴۵ کیلومتری جزرو خواهد داشت. (این مریخ‌نورد به جمع‌آوری داده‌ها و تست فناوری اکتشافی از جمله هلیکوپتر کوچک مریخی خواهد پرداخت).

گام بعدی اکتشافات مریخی، یافتن حیات کهن در این سیاره است

به عقیده‌ی دانشمندان، دهانه‌ی جزرو در گذشته‌های دور، میزبان دریاچه و دلتای رودخانه‌ای بوده است بنابراین یکی از کاندیدهای مناسب جست‌وجو برای مریخ‌نورد ناسا به شمار می‌رود. نه‌تنها احتمال سکونت‌پذیری این منطقه در گذشته بالا بوده است، بلکه ممکن است مانند دلتاهای رودخانه‌ای روی زمین، منبعی برای آثار زیستی باشد. به‌گفته‌ی کتی استک مورگان، معاون پروژه‌ی مارس ۲۰۲۰ در :JPL « امیدواریم بتوانیم با کار مفید، به شواهدی قوی درباره‌ی آثار زیستی روی سطح مریخ برسیم.»

مارس ۲۰۲۰ مانند رزالین فرانکلین، قادر نیست به عمق نفوذ کند. این مریخ‌نورد به جمع‌آوری نمونه‌های متعدد خواهد پرداخت که قرار است به زمین ارسال شوند؛ سپس این نمونه‌ها توسط تیمی از دانشمندان در آزمایشگاه‌های مجهز سراسر دنیا مورد بررسی قرار خواهند گرفت. یکی از جنبه‌های کلیدی مریخ‌نوردها در سال ۲۰۲۰، نمونه‌برداری است. از طرفی به‌گفته‌ی جیم بل، پژوهشگر ارشد ابزار Mastcam Z مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰، تأیید وجود آثار زیستی کهن، کار دشواری است. او می‌گوید: می‌توانیم درباره‌ی آثار زیستی مدعی شویم ولی ممکن است کسی حرف‌هایمان را باور نکند؛ بنابراین باید نمونه‌ها را به زمین برگردانیم.

بازگشت مواد مریخ به زمین، نتیجه‌ی تلاش مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا (ESA)است. اروپا اخیرا بر تعهد مالی خود برای مأموریت پیچیده‌ی بازگشت نمونه به زمین تأکید کرده است اما ناسا هنوز منتشر بودجه‌های رسمی است.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، دهه‌ی ۲۰۲۰ شاهد پیشرفت‌های بزرگی خواهد بود. یکی از پروژه‌های قطعی، سطح‌نشین بازیابی نمونه‌ی ناسا (SRL) در سال ۲۰۲۶ است. SRL دارای یک سطح‌نشین ایستا، مریخ‌نورد نمونه‌برداری (متعلق به ESA) و راکتی به‌نام واسطه‌ی صعود مریخ است که نمونه‌های جمع‌آوری‌شده توسط مارس ۲۰۲۰ را به زمین بازمی‌گرداند. نمونه‌ها در نهایت تا سال ۲۰۳۱ به زمین بازمی‌گردند.

قدم بر خاک سرخ

پروژه‌های مریخی در دهه‌ی ۲۰۲۰ به شکل چشمگیری افزایش خواهند یافت. یکی از برنامه‌ها، مأموریت مریخ‌نورد و مدارپیمای چینی است که در بازه‌ی ماه ژوئیه تا اوت پرتاب خواهد شد. مریخ‌نوردهای رزالین فرانکلین و مارس ۲۰۲۰ هم در همین بازه پرتاب خواهند شد. (بازه‌ی مناسب پرتاب هر ۲۶ ماه یک بار رخ می‌دهد، یعنی زمانی‌که مریخ و زمین در تراز مناسب بین سیاره‌ای قرار دارند.) شاید این اولین مأموریت موفق چین به مریخ باشد اما اولین تلاش نیست. در نوامبر ۲۰۱۱، مدارپیمایی به‌نام Yinghuo-1 با فضاپیمای روسی فوبوس گرانت به فضا پرتاب شد که نتوانست از مدار زمین فراتر برود.

امارات متحده‌ی عربی هم به‌زودی به مأموریت‌های مریخ خواهد پیوست. هدف این کشور، پرتاب مدارپیمایی به‌نام مأموریت Hope Mars در تابستان سال جاری است. ژاپن هم که تنها مأموریت مریخی آن، مدارپیمای نوزومی در سال ۱۹۹۸ شکست خورد، حالا به‌دنبال ارسال سطح نشینی به سیاره‌ی سرخ در سال ۲۰۲۲ و نمونه‌برداری از فوبوس، قمر مریخ در سال ۲۰۲۴ است. فضاپیمای MOM2 هند، شامل یک سطح‌نشین، مریخ‌نورد و مدارپیما هم در همین بازه‌ی زمانی ارسال خواهد شد.

ناسا در دهه‌ی ۲۰۳۰، انسان به فضا خواهد فرستاد

در مورد مأموریت‌ّ‌های سرنشین‌دار، ناسا قصد دارد در دهه‌ی ۲۰۳۰ به کمک شرکای بین‌المللی و بخش خصوصی، انسان‌هایی را به مریخ بفرستد؛ اما چشم‌انداز زمانی اسپیس‌ایکس، بلندپروازانه‌تر است. شرکت ایلان ماسک در حال طراحی غول ترکیبی راکت و فضاپیمای قابل استفاده‌ی مجدد به‌نام استارشیپ است تا هدف مستعمره‌سازی سیاره‌ی سرخ را از نظر اقتصادی امکان‌پذیر سازد. به‌گفته‌ی ماسک، اگر همه چیز خوب پیش برود در طول ۵۰ الی ۱۰۰ سال آینده، استارشیپ به ساخت شهری یک میلیون نفری در مریخ کمک خواهد کرد.

مأموریت بین سیاره‌ای اسپیس ایکس، بسیار زودتر از ناسا آغاز خواهد شد. به‌گفته‌ی گین شاتول، رئیس و سرپرست عملیاتی اسپیس‌ایکس، این شرکت تا سال ۲۰۲۲، فضاپیمای بدون سرنشین استارشیپ را به سطح مریخ خواهد فرستاد. این مأموریت بین ناسا و اسپیس‌ایکس مشترک است. به نقل از ناسا، اسپیس ایکس می‌تواند محموله‌های رباتیک ناسا را با استفاده از استارشیپ به سطح ماه منتقل کند.

مأموریت‌های سرنشین‌دار هم به‌دنبال مأموریت‌های فوق اجرا خواهند شد. برای مثال، یوساکو مائزاوا، میلیاردر ژاپنی قرار است تا سال ۲۰۲۳ به مدار ماه سفر کند. این چشم‌اندازهای زمانی شاید بیش از اندازه بلندپروازانه باشند. از طرفی تنها فضاپیمای استارشیپ که تاکنون از زمین بلند شده است، نمونه‌ای تک موتوره به‌نام استارهاپر است و فضاپیمای کامل آن، نوامبر گذشته در تست فشار اولیه منفجر شد؛ اما اسپیس ایکس، رکورد مأموریت‌های فضایی چشمگیر از جمله فرود موشک و مأموریت‌های حمل محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی را دارد.


آرشیو اخبار
1402/11/09 هفت راهکار کلیدی برای آموزش مفاهیم اقتصادی به فرزندان
1402/10/19 انتشار کودک باهوش از انتشارات دکتر شاکری
1402/09/30 بخش کودک و نوجوان کتابخانه مسجد امام حسن مجتبی (ع) به بهره‌برداری رسید
1402/09/19 نشست علمی با موضوع مغز با حضور پروفسور حسن عشایری
1402/09/18 باز طراحی و باز تجهيز کتابخانه تخصصی کودک آستان قدس رضوی
1402/05/14 معرفی کتاب آزمایشگاه ستاره‌شناسی
1402/04/02 سوال و پاسخ آزمون ورودی استعدادهای درخشان 1402
1402/03/28 شروع ثبت نام ترم تابستان 1402
1402/02/31 زمان برگزاری آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ پایه هفتم و دهم
1402/02/31 زمان برگزاری آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ پایه هفتم و دهم
1401/03/24 آغاز ثبت نام دوره آموزشی پیوسته پاییز ، زمستان و بهار سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱
1400/06/06 آغاز ثبت نام دوره آموزشی پیوسته پاییز ، زمستان و بهار سال تحصیلی 1401 - 1400
1400/03/19 اسامی دانش آموزان پایه های ششم و نهم دبستان پذیرفته شده در آزمون های ورودی از سال 1396 تا 1401
1400/01/05 ماهنامه شماره 25 تیزهوش منتشر شد
1400/01/01 بهار 1400 مبارک
1399/07/02 آغاز ثبت نام کلاس‏های ترم پاییز 1400-1399
1399/07/01 اسامی دانش آموزان پایه های ششم دبستان و نهم دبستان پذیرفته شده در آزمون های ورودی دبیرستان های برتر
1399/06/31 جدول برنامه کلاس های آموزشی و کارگاه های مهارتی 1400-1399
1399/05/28 اسامی دانش آموزان پایه نهم پذیرفته شده در آزمون ورودی دبیرستان و هنرستان نمونه دولتی سال 1399-1400
1399/05/16 عید سعید غدیر خُم مبارک🌸
1399/05/10 تولید محتوا کلاس آنلاین و آفلاین برای سال تحصیلی 99-1400
1399/05/05 جلسه مدیریت با جناب دکتر شاکری جهت برنامه ریزی سال تحصیلی 99-1400
1399/05/04 پشتیبانی تمام وقت کلاس های مجازی
1399/03/25 شروع ثبت نام آزمون های شبیه سازی شده ویژه ششم و نهم
1399/03/22 آغاز ثبت نام کلاس‏های حضوری ترم تابستان 1400-1399
1399/03/11 کلاس آنلاین هوش و استعداد تحصیلی
1399/03/11 کارگاه آنلاین آشنایی با تکنیک های پاسخ گویی به سوالات چهارگزینه ای
1399/01/24 یک خبر خوب - عروسکی برای معرفی میراث فرهنگی
1399/01/24 یک خبر خوب - کتاب‌فروشی کانادایی
1399/01/23 شاد و قدرتمند بر کرونا پیروز میشویم
1399/01/21 دنیای زیباتر با نقاشی بچه ها
1399/01/20 اخبار علمی -کاوشهای سیاره سرخ
1399/01/01 بهار 99 مبارک
1398/11/03 برپايي نمايشگاه بازي و اسباب‌بازي
1398/11/02 اکران فيلم منطقه پرواز ممنوع
1398/11/02 گروه‌بندي مسابقات ليگ برتر واليبال نوجوانان باشگاه‌هاي کشور اعلام‌ شد
1398/11/02 انتشار کتاب‌هاي جانّي رُداري براي نوجوانان
1398/07/18 شروع ثبت نام کلاس های آموزشی پیش دبستان تا دهم دبیرستان پاییز 98
1398/07/18 شروع ثبت نام کلاس های آموزشی ششم دبستان و نهم دبیرستان پاییز 98
1398/04/22 بچه ها خبر : خبر های خوب تابستان 98
1398/04/01 مسابقه اینترنتی تیزهوشان - تیر ماه
1398/02/29 مسابقه اینترنتی تیزهوشان - خرداد ماه
1397/07/02 آغاز ثبت نام کلاس‏های حضوری ترم پاییز و زمستان 98-97
1397/03/17 کلاس های هوش و استعداد تحلیلی ویژه آزمون ورودی هفتم
1397/02/12 سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
1396/07/19 محتوای بسته آموزشی پایه های تحصیلی ششم دبستان و نهم دبیرستان
1396/06/28 نگران نباشید!
1396/06/16 همایش تجلیل از نخبگان نمایندگی تیز‌هوشان دکتر شاکری در مراغه
1396/05/27 همایش هم اندیشی اولیاء و کادر آموزشی مؤسسه
1396/05/25 سمینار تخصصی الگوهای نوین پرورش نبوغ کودکان و نوجوانان
1396/05/20 اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی مدارس سال 96
1396/04/20 ما تو نمایشگاه کودک قزوین منتظرتون هستیم.
1396/04/17 ماهنامه تیزهوش شماره 9 منتشر شد.
1396/04/11 استخدام تایپیست حرفه ای
1396/04/01 جشنواره تابستانی مجله تیزهوش
1396/02/21 ماهنامه تیزهوش 8 منتشر شد
1396/02/13 سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
1395/12/18 شروع ثبت نام دبستان و پیش دبستان پسرانه مهر دکتر شاکری
1395/11/22 شروع ثبت نام آزمون ورودی دبیرستان های پرورش استعدادهای درخشان
1395/10/08 کتاب 1300 پایه دهم
1395/08/11 ماهنامه تیزهوش شماره 7 منتشر شد
1395/08/10 شروع ثبت نام آزمون های اینرنتی
1395/08/06 اختلالات سایت
1395/07/03 آغاز سال تحصیلی جدید
1395/06/28 همایش تخصصی دانستنی های هوش و استعداد در نمایندگی مراغه
1395/06/22 افتتاح نمایشگاه خیریه کتاب و لوازم التحریر عید تا عید
1395/06/09 برگزاری اردوی علمی رصد لکه های خورشیدی در موسسه
1395/02/15 افتتاح مرکز پیش دبستانی تخصصی مهر دکتر شاکری
1395/02/14 منتظر دیدار شما هستیم
1395/02/14 کانال تلگرام موسسه
1395/02/02 نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب می آید
1395/02/02 قابل توجه مشترکین موسسه تیزهوشان! (خبر مهم !)
1395/02/01 حضور پرنگ تیزهوشان در شهر آفتاب
1395/02/01 آغاز ثبت نام کلاس های تابستانی موسسه تیزهوشان
1395/02/01 مسابقات ساخت گلایدر و ربات های دانش آموزی در موسسه تیزهوشان
1395/01/31 برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي چرتكه در مجتمع تيزهوشان دكتر شاكري
1394/05/25 درج آگهی جذب نمایندگی در روزنامه همشهری
1394/05/24 برگزاري آزمون ميان ترم دانش‌آموزان در دوره‌ي آموزشي تابستان
1394/05/24 مشاهده و دریافت جزوه ی آموزشی رباتیک (الکترونیک)
1394/05/24 رصد خورشيد و لكه‌هاي خورشيدي در مجتمع تيزهوشان دكتر شاكري
1394/05/24 اجراي طرح مسابقه‌ي بزرگ كتاب‌خواني 1 + 7
1394/05/20 کلید آزمون میان‌ترم پایه‌های دوم و سوم دبستان / تابستان 1394
1394/02/9 بن 50 هزارتومانی خرید کتاب ویژه مدیران مدارس
1394/02/15 سخنرانی دکتر شاکری در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران
1394/02/14 گزارش گردهمايي مسئولين مراكز نمايندگي شهرستان‌ها
1394/02/09 تیزهوشان دکتر شاکری در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
1394/01/31 کارگاه مهارت های تست زنی
1394/01/16 استخدام نیروی جوان و فعال
1394/01/16 استخدام نیروی روابط عمومی
1393/12/17 سالنامه بهداشت و سلامت منتشر شد
1393/12/16 جلسه با اولیا ششمی ها - برنامه ریزی تحصیلی
1393/12/16 برگزاري كلاس‌هاي دوره‌ي جمع‌بندي درسي ويژه‌ي دانش‌آموزان پايه‌ي ششم
1393/11/29 استخدام تصویرگر خوش ذوق و خلاق
1393/11/23 تیزهوشان دکتر شاکری در شانزدهمین نمایشگاه استانی کتاب زاهدان
1393/11/13 تیزهوشان دکتر شاکری در یازدهمین نمایشگاه کتاب مازندران
1393/11/11 تیزهوشان دکتر شاکری در چهاردهمین نمایشگاه تخصصی بازی و اسباب بازی همدان
1393/11/10 جلسه ویژه اولیای دانش آموزان کلاس های حضوری
1393/11/02 تیزهوشان در دوازدهمین نمایشگاه یاد یار مهربان
1393/11/02 خبر مهم / زمان ثبت نام آزمون ورودی مدارس تیزهوشان اعلام شد
1393/11/01 تیزهوشان در نمایشگاه استانی کتاب شاهرود
1393/11/01 دریافت کارنامه
1393/10/29 اسامی نفرات برتر آزمون تکمیلی شماره 3
1393/10/29 آزمون اینترنتی-خبر مهم
1393/10/28 آزمون میان ترم اول تا پنجم ابتدایی/هفتم و هشتم متوسطه
1393/09/07 جلسه با اولیای دانش آموزان ششم
1393/08/20 تیزهوشان در بیستمین نمایشگاه مطبوعات
1393/07/02 كارگاه هوش
1393/07/02 كارگاه نجوم
1393/07/01 خبر مهم
1393/06/28 ششمی ها ، ششمی ها
1393/06/28 آزمون های ویژه مشورتی تیزهوشان دکتر شاکری
1393/06/28 هدیه های آسمانی
1393/06/28 پذیرش نمایندگی های معتبر
1393/06/28 آغاز ثبت نام ترم تحصیلی 94-93
1393/06/28 همایش بزرگ ششمی ها
1393/03/23 كلاس مهارت‌هاي زندگي
1393/03/22 ساخت هواپيماي مدل
1393/03/20 سنجش هوش و شخصیت
1393/03/20 تست IQ از فرزند شما
1393/02/06 رونمایی از کتاب فرزند پروری مثبت
1392/03/22 كلاس‌هاي المپياد دبيرستان